Сподели

Преди повече от четири хиляди години, медът се използва в традиционната аюрведична медицина при лечение на съществени дисбаланси в организма. Използва се за подобряване на зрението, загуба на тегло, лечение на импотентност и нарушения на пикочните пътища, бронхиална астма, диария и гадене. Медът се състои от глюкоза, фруктоза, витамини и минерали като ниацин, рибофлавин, пантотенова киселина, калций, мед, желязо, магнезий, манган, фосфор, калий и цинк.

Има противовъзпалително и антивирусно действие. Благодарение на своето ниско киселинно ниво на рН (между 3.2 и 4.5) консумацията на мед предотвратява развитието на бактерии, докато неговите антиоксидантни съставки подпомагат борбата със свободните радикали. Физическите свойства на меда се различават в зависимост от специфичната флора, използвана за производството му, както и от неговото съдържание на вода.

Джинджифилът също е известен със своето противовъзпалително действие и с това, че подпомага храносмилането. Съдържа и някои витамини и минерали: витамин C, А, B6, желязо, натрий, калий, магнезий, фосфор, цинк и др. Той има мощно отхрачващо действие и е голям помощник на организма, който се бори с настинка. Джинджифилът се смята за ефективно средство срещу гадене, диария, колики и други стомашни проблеми, както и за „болкоуспокоително“ при ревматоидни заболявания и менструални болки.

Джинджифилът често се спряга и като потисник на апетита и намира място в някои режими за отслабване. А някои хора го възприемат и като афродизиак.

Освен това се смята, че приемът на джинджифил потиска производството на хормона на стреса, кортизол, чиито нива в организма също влияят сериозно на отслабването. Антивъзпалителните свойства на джинджифила несъмнено го правят полезен в борбата с множество възпалителни болести, включително рака. Действително, проучване публикувано в „Британското списание по хранене” (British Journal of Nutrition) демонстрира антиканцерогенното действие (ин витро и ин виво) на джинджифила, излагайки тезата, че той може да бъде ефективно средство в справянето с рака на простатата.

Друго проучване показва, че джинджифилът има антитуморно действие, което може да спомогне за унищожаването на трудни за лечение видове рак, като този на белите дробове, яйчниците, дебелото черво, гърдата, кожата и панкреаса. Нещо повече, тъй като джинджифилът спомага за предотвратяването на токсичния ефект от приемането на много вещества (включително лекарства за рак), може да бъде използван като допълнение към традиционните методи за лечение на рак.

Джинджифилът е усилващо метаболизма вещество, което може временно да увеличи термогенезата в тялото ни – процес, при който тялото ни изгаря натрупаните мазнини, за да създаде топлина – като влияе благоприятно върху общия метаболизъм и натрупването на мазнини. Проучвания показват, че консумирането на термогенни съставки като джинджифила може да засили метаболизма ни с до 5 процента и да увеличи горенето на мазнини с до 16 процента.

Според проучвания проведени от GreenMedInfo, джинджифилът има също следните ползи:

  1. подобрява когнитивната функция;
  2. подобрява преработването и усвояването на мазнините;
  3. облекчава артритните болки;
  4. намалява уврежданията и загубата на паметта;
  5. осигурява защита срещу респираторните вируси;
  6. осигурява защита срещу токсичното влияние на химикали в околната среда като, например, парабените;
  7. предотвратява и лекува затлъстял черен дроб, когато не е причинен от алкохолизъм;
  8. осигурява защита срещу увреждащия ДНК ефект от радиационното облъчване;
  9. намалява световъртежа;
  10. спомага за предотвратяването на инфаркт;
  11. помага при устойчиви на третиране с лекарства бактериални и гъбични инфекции;
  12. помага при борбата с бактериалната диария.

Бpeмeннитe жeни тpябвa дa бъдaт внимaтeлни c джинджифилa пopaди пoтeнциaлa cи дa пpичинят ĸoнтpaĸции нa мaтĸaтa. Πopaди eфeĸтa нa paзpeждaнe нa ĸpъвтa тoй нe тpябвa дa ce изпoлзвa пpeди oпepaция.

Лимоните от своя страна изобилстват от витамин C и действат антисептично. Комбинацията от трите съставки е мощна сила в борбата с вирусите и настинките, стимулира храносмилането и засилва метаболизма.

Куркуминът има противовъзпалителни свойства, като ефективно може да ограничи болката, подуването и възпаленията, свързани с остеоартрита. Куркума, коренището на Curcuma Longa L., има широк спектър на въздействие върху човешкото здраве.

Коренът съдържа куркуминоиди и сескитерпеноиди, за които е известно, че имат антиоксидантни, антикарциногенни и противовъзпалителни свойства. Воден екстракт от корена на куркума демонстрира сериозни възможности срещу множество щамове стафилококи, Ешерихия коли и други патогенни бактерии. Въобще, куркумата е един коктейл от био-активни компоненти с широк спектър на действие. Тя намалява нежеланите странични ефекти на антибиотиците. С годините прием на различни антибиотици, резистентността на микроорганизмите се увеличава, а приемането им е свързано с появата на нежелани странични ефекти като свръхчувствителност и други неблагоприятни реакции.

Куркуминът показва инхибиторна активност и при човешките папилома вируси, някои от които са причина за цервикалния карцином при жените. Пресните корени на куркумата са с ярко оранжев или жълт цвят. Червените се наричат кумкум, който се смята за свещен, а жълтите се използват за приготвяне на храна и в медицината.

В Аюрведа се смята, че куркумата дава просперитет, тъй като предава на човека енергията на Божествената Майка – Женския принцип в Природата. Тази подправка е напълно сатвична, в състояние да очисти енергийните канали в тялото, пречиства и отваря чакрите. С оглед на способността й да изчиства енергийните канали, тя се използва за лечение на състояния, свързани с блокажи на енергия. Блокираната енергия се проявява в състояния като депресия, напрежение, скованост и др. Тези симптоми най-често се срещат при млади хора. Блокираната енергия, в крайна сметка води до недостатъчно енергия, умора, невъзможност за справяне със заболявания и непълно лечение. В тези случаи древните аюрведични лекари са ползвали сатвичната куркума, в съчетание с други билки, според естеството на проблемите.

Куркумата подобрява еластичността на ставните връзки, и се прилага от практикуващите йога. Може да се приема под формата на известното златно мляко. Пречиства кръвта и стимулира образуването на нови кръвни клетки.

Куркумата и джинджифила са били широко използвани като подправки и за лечение на различни заболявания в Аюрведа, и в китайската медицина още от древността.

Приготвяне:

Два-три по-големи корена джинджифил се измиват добре и обелват. Рендосват се на най-ситното ренде, може и с чопър, и се смесват  с половин килограм домашен мед, 1-2 супени лъжици куркума на прах, сока на 2-3 лимона, 1 каф. л. черен пипер за да се активира куркумата. Сместа се разбърква добре и се държи в хладилника. Медът съдържа восъци и консервиращи агенти и не позволява на продуктите да се развалят. Преди употреба сместа се разбърква добре с дървена лъжица и се следи нивото на меда. След продължителна употреба може да се добави още мед за да не се вкисне сместа. За обогатяване на вкуса аз добавям 1-2 ч. л. канела, която има загряващ ефект и придава приятен аромат.

За профилактика:

Консумира се 1 път дневно по 1 с. л. на гладно.
Да се ползва само НЕМЕТАЛНА лъжица!

Тази комбинация работи изключително за подобряване на имунната система и убива раковите клетки. След 2-3 дни ще усетите невероятно подобрение и прилив на сили.

  1. За профилактика на простудни заболявания, сезонни алергии и като антиканцерогенен ефект е необходимо да се използва по 1 супена лъжица „Златен микс“ всяка сутрин.
  2. Ако смятате, че сте на път да се разболеете, взимайте по 1/2 ч.л. смес на всеки час през първите два дни от заболяването. След това по 1/2 ч.л. на всеки 2 часа в продължение на 3 или 4 дни от болестта.
  3. Ако се чувствате отпаднали или вече сте настинали сериозно, болни сте от грип или сте прекарали скоро друго вирусно заболяване, взимайте по една равна чаена лъжичка от сместа три пъти на ден.

Тази дозировка важи и в случаите на авитаминоза, както и при анемия. Колко време да се използва? При профилактична употреба на златния микс са достатъчни три дози. След края на всяка доза се почива 1 седмица. По време на заболявания – докато не се почувства облекчение.

Тази рецепта не е подходяща за хора с болести на жлъчката, гастрит, язва и бременност. И най-важното – не бързайте да гълтате сместа. Оставете я да се разтопи в устата, и тогава изплакнете с вода или билков чай по ваш вкус, но със стайна температура.

Този еликсир приготвям от години и се радвам на неговото тонизиращо въздействие върху целия ми организъм. Много рядко се разболявам или ако все пак ми се случи се справям за ден-два. За мен рецептата е много практична защото в хладилника си винаги имам от сместа и не ми се налага да я приготвям всеки път отново. Често прилагам и в кулинарията при приготвянето на ястия, сладкиши или добавям при прясно изцеден плодов сок.  При добавяне в сок ще забележите как цвета на сока се променя  веднага, като придобива бистър и свеж вид.

Йорданка Порязова

therapycenter.bg